
Uzyskałeś zaproszenie do uczestniczenia w spotkaniu wstępnym? Gratulacje! Teraz potrzebujesz stosownie się do niego przygotować.
Nie musisz się obawiać osób, z którymi zamierzasz się spotkać – ich zaproszenie jest oznaką uznania dla Twoich umiejętności. Celem spotkania jest poznanie Ciebie, potwierdzenie informacji zawartych w CV i liście motywacyjnym oraz wyjaśnienie ewentualnych niejasności.
Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę?
Strój, w jakim się udasz, powinien być staranny, skromny i gustowny – tak jak na bardzo istotne spotkanie. Możesz mieć gwarancję, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nie przejdą niezauważone brudne dłonie, buty, fryzura, niechlujna koszula. To zniweczy wizerunek profesjonalisty, jaki starasz się wytworzyć.Powinieneś uchodzić za osobę z pewnością siebie inteligentną i bardzo zainteresowaną pracą.
Pokaż entuzjazm
Kiedy wejdziesz do pokoju na spotkanie, powitaj się z werwą, zdecydowanie i uśmiechnij. Następnie zamknij drzwi za sobą. Poczekaj, aż ktoś wskaże Ci miejsce, gdzie możesz usiąść. Śledź swoje ruchy. Trzymaj kontakt wzrokowy z rozmówcami. Unikaj rozglądania się i patrzenia w podłogę, ponieważ może to sugerować, że nie jesteś godny zaufania lub masz coś do ukrycia.
Nie staraj się ubarwiać rzeczywistości. Jeśli nie masz wiedzy na temat czegoś, nie udawaj, że wiesz więcej. Lepiej jest przyznać się do braku wiedzy i nie sugerować, że znasz odpowiedź. Jeśli uważasz, że to, o czym się mówi, nie ma związku z ofertą pracy, na którą aplikujesz, zachowaj się zgodnie z zasadami i nie krytykuj. Nie próbuj też nadmiernie kontrolować przebiegu spotkania.
Bądź naturalny!
Utrzymuj wyprostowaną pozycję. Zachowuj się naturalnie. Nieznaczne skłonienie w stronę rozmówcy będzie świadczyć o zainteresowaniu. Uśmiechaj się, jednak nie przytłaczają rozmówcy dowcipem. Zaangażowanie w zbytnie pozory poufałości może zniweczyć Twoje szanse na zatrudnienie.
Ubranie, CV, informacje o firmie, pieniądze na bilet, kluczyki i dokumenty samochodowe, z naładowanym telefonem – pamiętaj, żeby wyłączyć go na czas spotkania rekrutacyjnego! Spróbuj się zrelaksować, głęboki oddech będzie wskazany. Przedtem warto byłoby, żebyś ćwiczył wejście do pokoju, powitanie i pożegnanie.
Unikaj opóźnień. Jeśli z jakiegokolwiek poważnego powodu nie zdążysz na spotkanie, niezwłocznie poinformuj o tym rekrutera. Poproś o przełożenie terminu.
Oprócz wszystkich wymienionych porad warto zapoznać się z pytaniami rekrutacyjnymi gdyż pomogą przygotować się do rozmowy zwiększą pewność siebie a tym samym z niwelują stres związany z rozmową kwalifikacyjną.