Migdałek Trójklapowy (Prunus triloba) jest pięknym krzewem ozdobnym. Uznawany jest za jeden z gatunków, który wskazuje nadejście prawdziwej wiosny, bo właśnie na maj i czerwiec przypada okres jego rozkwitania. Olśniewa wtedy swoimi biało-różowymi kwiatami, zachwycając ludzi, którzy widzą go po raz pierwszy.
Pochodzenie i opis:
Miejscem pochodzenia Migdałka jest Azja, w szczególności tereny północno-wschodnich Chin. Jest krzewem, dorastającym do wysokości około dwóch metrów, a jego wielopłatkowe kwiaty miewają średnio 3 centymetry średnicy. Sadzi się go w formie krzewiastej, albo na pniu, co sprawia, że świetnie sprawdzi się zarówno w dużych jak i małych ogrodach. Liście krzewu są znacznie mniejsze od jego kwiatów, co sprawia że w czasie jego rozkwitania zdecydowanie dominują barwy różowo-białe. Migdałek swoją nazwę zawdzięcza właśnie liściom, które charakteryzuje się jako trójklapowe, piłkowane i owłosione. W Polsce jego wygląd jest zdecydowanie orientalny, przez co łatwo pomylić Migdałka z innymi roślinami. Niesprawnemu oku może kojarzyć się z Japonią – krajem kwitnącej wiśni, która słynie z roślin jego koloru.
Sadzenie i Pielęgnacja
Migdałek Trójklapowy jest krzewem wymagającym – potrzebuje żyznej, próchniczej gleby, która będzie regularnie pielęgnowana. Na pewno nie wyrośnie na ciężkich, gliniastych podłożach. Rosnąć będzie musiał w miejscu dobrze usłonecznionym i chronionym od mroźnych powiewów wiatru. Jeżeli zdecydujemy się na wersję pienną, warto nadmienić, że szczepi się je najczęściej na podkładce ze Śliwy Wiśniowej. Należy pamiętać, by wycinać wszystkie pędy, które będą wyrastać z podkładki. Brak ich wycięcia będzie skutkować osłabieniem krzewu i utratą przez niego ważnych składników odżywczych. Pień Migdałka powinno się na zimę osłonić.
Niezależnie, w jakiej formie zdecydujemy się posadzić migdałka, należy pamiętać o regularnym przycinaniu Migdałka co 3-4 lata. Krzew przycinamy po kwitnieniu, a więc przeważnie pod koniec czerwca. Cięcie należy wykonać w taki sposób, by zachować kilka pąków u podstawy gałązki. Pobudzi to roślinę do wytwarzania nowych pędów, co będzie skutkować zagęszczeniem krzewu i jeszcze lepszymi efektami wizualnymi na wiosnę. Jak przy wielu roślinach, powinniśmy pamiętać o wycinaniu pędów chorych, oraz starych. Warto pamiętać, że Migdałek zawiązuje pąki kwiatowe na zeszłorocznych pędach. Jeśli więc przytniemy je wiosną – nie zakwitną.
Migdałek nie jest rośliną inwazyjną i można sadzić go wraz z innymi roślinami preferującymi podobne gleby. Pięknie będzie komponował się z krzewami o białych kwiatach, także kwitnących w jego czasie: jaśminowcami, azaliami, lilakami, czy kalinami