Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
ARTYKUŁ SPONSOROWANYBiznes, Finanse

Cena gwarantowana za węgiel. Ile zapłacą Polacy?

Rekordowe podwyżki cen węgla skłoniły rządzących do wprowadzenia ceny gwarantowanej za węgiel. Decyzja ta jest bez wątpienia korzystna dla wszystkich Polaków opalających w piecu węglem, ale nieco mniej korzystna dla innych obywateli. Wiemy bowiem, że cena gwarantowana na węgiel oznacza również duże dopłaty dla sprzedawców idące ze skarbu państwa.

Rekordowe ceny węgla w Polsce

W 2022 roku cena za tonę węgla wzrosła z 800 do ponad 3000 zł za tonę. Całkiem niedawno Mateusz Morawiecki doradzał Polakom rychłe ocieplenie domu, zapowiadając bardzo trudną zimę. Warto podkreślić, że w błyskawicznym tempie drożeje nie tylko węgiel, ale również gaz, ropa oraz inne paliwa kopalne. Co za tym idzie, nie brakuje osób, które chcą zainwestować w bardziej energooszczędne systemy, takie jak chociażby pompa ciepła. Wiemy już, że w 2022 roku wprowadzona zostanie cena gwarantowana za węgiel. Ale czy to rozwiązuje problem?

Rząd wprowadza cenę gwarantowaną

996,60 złotych brutto – tyle właśnie ma wynosić cena gwarantowana za tonę węgla w 2022 roku. Takie ceny obowiązywać będą w sklepie internetowym oraz w składach Polskiej Grupy Górniczej. W zamian za dopłaty, do programu mogą dołączyć także prywatne firmy sprzedające węgiel. Ustawa została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i wejdzie w życie 27 lipca. Warunkiem niezbędnym do skorzystania z niższych cen będzie rejestracja w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Problemy z dostępem do węgla

Cena gwarantowana za węgiel nie rozwiązuje wszystkich problemów z opałem przed nadchodzącą zimą. Niższe ceny będą obowiązywać jedynie w składach Polskiej Grupy Górniczej. Prywatne firmy mają wybór – nadal pozostać przy własnych cenach lub dołączyć do programu i zagwarantować sobie dopłatę w wysokości 1073,13 zł za każdą sprzedaną tonę węgla. To kolejne obciążenie dla budżetu. Dużym problemem są również pustki w magazynach – wielu Polaków, którzy już w połowie lipca chcieli przygotować zapasy na zimę dowiedzieli się, że węgla na ten moment po prostu nie ma.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Podobne publikacje
Biznes, Finanse

Rozwój rynku tworzyw sztucznych w Polsce: Jak serwis B2B pomaga znaleźć europejskich nabywców?

ARTYKUŁ SPONSOROWANYBudownictwo, Przemysł

Jak postęp technologiczny wpływa na produkcje i efektywność kompensatorów?

ARTYKUŁ SPONSOROWANYBudownictwo, Przemysł

Czyszczenie separatorów, czyli klucz do ochrony infrastruktury i środowiska

ARTYKUŁ SPONSOROWANYEdukacja, Rozrywka

Smart Matura - nowoczesne podejście do przygotowań do matury

Dodaj komentarz